orangebar

meetthestaff

orangebar

  • Principal:  Dana Carter
  • Asst. Principal Elementary Instructional Specialist (APEIS):  Julie Castleberry (Mondays, Tuesdays, Wednesdays)
  • Intervention Coordinator and Magnet Coordinator: Shannon Gordon
  • Targeted Student Population (TSP) Adviser: Fernando Reyes 

 

District Support

  • Cleveland Community of Schools Administrator (COSA): Debra McIntyre-Sciarrino
  • Operations Coordinator:  
  • Cleveland Community of Schools K-12 Coordinator: Denise CascoDenise Casco
  • EL Compliance Coordinator: Debra Hirsch, 
  • Fiscal Specialist: Donna VasquezDonna Vasquez
  • LRE Specialist: 
  • Mental Health Consultant: Azin Ehsan-Sayson
  • PACE Parent Coach: Ritma Estupinan
  • PSA Counselor: Adriana Arizona
  • AEMP Coach: Theresa Burnett (Thursdays, Fridays)
  • Title III Instructional Coach: Maribel Beteta (Tuesdays and 
  • CGI Math FacilitatorJeanny Chang (8 Tuesdays)

Office Staff

  • School Administrative Assistant (SAA): Karen Danforth
  • Office Technician: Roxanne Meza
  • Lourdes Tejeda

Support Staff

  • Art Teachers:
    • Dance____________________
    • Instrumental Music: Troy King (Mondays)
    • Theater Arts: Evelyn Ball (Mondays)
    • Visual Arts: Patricia Naczinski (Tuesdays) (Thursdays)
  • APE Teacher:
    • Thomas Sanchez
  • Assistive Technologist:
    • Adam Zeise
  • Cafeteria:
    • Food Services Manager: Esther Garcia Esther Garcia
    • Nesreen Sadek
    • Thanh Nguyen
    • Jati Santoso
    • Patricia Torres
  • Custodial Staff
    • Plant Manager: Kyneneth Naope
    • Daniel Reyes
    • Jason Inojosa
  • Deaf and Hard of Hearing (D/HH)
    • Jennifer GroomsDeborah Greene-Dellvon
  • Foster Youth Counselor:
    • Karina Ray (Mondays)
  • Library Aide: 
    • Augustinus Muljawan
  • Occupational Therapist:
    • Joanne Gilgenbach (Thursdays, Fridays)
  • Parent Center Director:
    • Melba Sierra
  • Physical Education (PE – TIP)
    • ____________________________
  • Physical Therapists:
    • Chrissa PattersonChrissa Patterson
  • Psychiatric Social Worker (PSW)
    • Anita Farsakian (Thursdays)
  • Psychologist:
    •  Amy Nevo
  • Pupil Services and Attendance (PSA) Counselor:
    • Pendence Jones (_______)
  • Recreational Therapist:
    • Holly Mitchell
  • School Nurse:
    • Marybeth Arones (Tuesdays, Wednesdays, Fridays)
  • Speech and Language Pathologist:
    • Constance Albright
    • Jennifer Shamoun
  • Speech and Language Pathologist Assistant:
    • Shirley Boysen
  • Visually Impaired Program – Itinerant Teacher
    • _________________________________

Coordinators

  • AEMP Coordinator: Laura Leparulo
  • ELLP Coordinator:  
  • GATE Coordinator: Fernando Reyes
  • SSPT Coordinator: Jan Auberg
  • Testing Coordinator: Shannon Gordon

Teachers

  • RSP:
    • Deborah Keaton (Room 32)
  • Preschool
    • PALs: Alma Andersson (Room 8)
    • PALs: Norma Moreno (Room 9 )
    • State Preschool: Eliza Markaryan (Room 10)
  • Transitional Kindergarten:
    • ETK: Sandy Houston (Room 10)
    • TK: Marilyn Loebs (Room 2)
  • Kindergarten:
    • Cheryl Gallon (Room 1)
    • Renee Khang (Room 44)
    • Marilyn Loebs (Room 2)
    • Marina Math (Room 6) Global Awareness Magnet
    • Marcella Mattos (Room 5)
    • Amy Apodaca Moore (Room 3) Dual Language Dual Immmersion Program
  • First Grade:
    • Jan Cohen (Room 7)
    • Trinidad Hernandez (Room 4) Dual Language Dual Immersion Program
    • Renee Khang (Room 44)
    • Marcella Mattos (Room 5)
    • Dana Yaghnam (Room 46) Global Awareness Magnet
  • Second Grade:
    • Renee Khang (Room 44)
    • Laura Leparulo (Room 35)
    • Walter Malinis (Room 27)
    • Marcella Mattos (Room 6)
    • Denise Murphy (Room 47) Global Awareness Magnet
  • Third Grade:
    • Jan Auberg (Room 26)
    • Erin Donnan (Room 33)
    • Patricia Riley (Room 28)
    • Kathryn Rosas (Room 49) Global Awareness Magnet
    • Christopher Higgins (Room 45)
  • Fourth Grade:
    • Erin Donnan (Room 34)
    • Patrick Grimaud (Room 51) Global Awareness Magnet
    • Christopher Higgins (Room 45)
    • Marisol Lopez (Room 28)
    • Diane Malinis (Room 33)
  • Fifth Grade:
    • Nina Bentson (Room 29) Global Awareness Magnet
    • Erin Donnan (Room 34)
    • Christopher Higgins (Room 45)
    • Alma Lopez (Room 50)
    • Erin Scherer (Room 36)

*Grade Level Chair

Support Staff:

    • Abigael Abuyuan*
    • Monique Basulto*
    • Janis Cervantes 
    • Sheeba Divakar
    • Dina Doss
    • Cesar Ceja Miguel
    • Yovana Ceja Miguel
    • Alejandra Garcia***
    • Cynthia Garcia
    • Jessica Godoy*
    • Elyssa Gutierrez
    • Susan Jacobs First*
    • Mariana Lerma Garcia
    • Lidia Luna*
    • Maria Martinez de la Torre*
    • Karmen Moore*
    • Claudia Ramirez-Parada *
    • Bertha Ramos
    • Tina Reilly Molle*
    • Rebecca Romero
    • Nancy Salinas Vargas*
    • Melba Sierra****
    • Lourdes Tejeda****
    • Mahnaz Termechi*
    • Pilar Wilerson***

© 2020
No Eye Contact Productions

Total Page Visits: 5849 - Today Page Visits: 8