orangebar

meetthestaff

    • Principal:  Dana Carter
    • Asst. Principal Elementary Instructional Specialist (APEIS):  Julie Castleberry (Mondays, Tuesdays, Wednesdays)
    • Intervention Coordinator and Magnet Coordinator: Shannon Gordon
    • Targeted Student Population (TSP) Adviser: Fernando Reyes

    District Support

    • Cleveland Community of Schools Administrator (COSA): Debra McIntyre-Sciarrino
    • Operations Coordinator:  
    • Cleveland Community of Schools K-12 Coordinator: Denise CascoDenise Casco
    • EL Compliance Coordinator: Debra Hirsch,
    • Fiscal Specialist: Donna VasquezDonna Vasquez
    • LRE Specialist: 
    • Mental Health Consultant: Azin Ehsan-Sayson
    • PACE Parent Coach: Ritma Estupinan
    • PSA Counselor: Adriana Arizona
    • AEMP Coach: Theresa Burnett (Thursdays, Fridays)
    • Title III Instructional Coach: Maribel Beteta (Tuesdays and 
    • CGI Math FacilitatorJeanny Chang (8 Tuesdays)

    Office Staff

    • School Administrative Assistant (SAA): Karen Danforth
    • Office Technician: Roxanne Meza
    • Lourdes Tejeda

    Support Staff

    • Art Teachers:
      • Dance____________________
      • Instrumental Music: Troy king (Mondays)
      • Theater Arts: Evelyn Ball (Mondays)
      • Visual Arts: Patricia Naczinski (Tuesdays) (Thursdays)
    • APE Teacher:
      • Thomas Sanchez
    • Assistive Technologist:
      • Adam Zeise
    • Cafeteria:
      • Food Services Manager: Esther Garcia Esther Garcia
      • Nesreen Sadek
      • Thanh Nguyen
      • Jati Santoso
      • Patricia Torres
    • Custodial Staff
      • Plant Manager: Kyneneth Naope
      • Daniel Reyes
      • Jason Inojosa
    • Deaf and Hard of Hearing (D/HH)
      • Jennifer GroomsDeborah Greene-Dellvon
    • Foster Youth Counselor:
      • Karina Ray (Mondays)
    • Library Aide: 
      • Augustinus Muljawan
    • Occupational Therapist:
      • Joanne Gilgenbach (Thursdays, Fridays)
    • Parent Center Director:
      • Melba Sierra
    • Physical Education (PE – TIP)
      • ____________________________
    • Physical Therapists:
      • Chrissa PattersonChrissa Patterson
    • Psychiatric Social Worker (PSW)
      • Anita Farsakian (Thursdays)
    • Psychologist:
      •  Amy Nevo
    • Pupil Services and Attendance (PSA) Counselor:
      • Pendence Jones (_______)
    • Recreational Therapist:
      • Holly Mitchell
    • School Nurse:
      • Marybeth Arones (Tuesdays, Wednesdays, Fridays)
    • Speech and Language Pathologist:
      • Constance Albright
      • Jennifer Shamoun
    • Speech and Language Pathologist Assistant:
      • Shirley Boysen
    • Visually Impaired Program – Itinerant Teacher
      • _________________________________

    Coordinators

    • AEMP Coordinator: Laura Leparulo
    • ELLP Coordinator:
    • GATE Coordinator: Fernando Reyes
    • SSPT Coordinator: Jan Auberg
    • Testing Coordinator: Shannon Gordon

    Teachers

    • RSP:
      • Deborah Keaton (Room 32)
    • Preschool
      • PALs: Alma Andersson (Room 8)
      • PALs: Norma Moreno (Room 9 )
      • State Preschool: Eliza Markaryan (Room 10)
    • Transitional Kindergarten:
      • ETK: Sandy Houston (Room 10)
      • TK: Marilyn Loebs (Room 2)
    • Kindergarten:
      • Cheryl Gallon (Room 1)
      • Renee Khang (Room 44)
      • Marilyn Loebs (Room 2)
      • Marina Math (Room 6) Global Awareness Magnet
      • Marcella Mattos (Room 5)
      • Amy Apodaca Moore (Room 3) Dual Language Dual Immmersion Program
    • First Grade:
      • Jan Cohen (Room 7)
      • Trinidad Hernandez (Room 4) Dual Language Dual Immersion Program
      • Renee Khang (Room 44)
      • Marcella Mattos (Room 5)
      • Dana Yaghnam (Room 46) Global Awareness Magnet
    • Second Grade:
      • Renee Khang (Room 44)
      • Laura Leparulo (Room 35)
      • Walter Malinis (Room 27)
      • Marcella Mattos (Room 6)
      • Denise Murphy (Room 47) Global Awareness Magnet
    • Third Grade:
      • Jan Auberg (Room 26)
      • Erin Donnan (Room 33)
      • Patricia Riley (Room 28)
      • Kathryn Rosas (Room 49) Global Awareness Magnet
      • Christopher Higgins (Room 45)
    • Fourth Grade:
      • Erin Donnan (Room 34)
      • Patrick Grimaud (Room 51) Global Awareness Magnet
      • Christopher Higgins (Room 45)
      • Marisol Lopez (Room 28)
      • Diane Malinis (Room 33)
    • Fifth Grade:
      • Nina Bentson (Room 29) Global Awareness Magnet
      • Erin Donnan (Room 34)
      • Christopher Higgins (Room 45)
      • Alma Lopez (Room 50)
      • Erin Scherer (Room 36)

    *Grade Level Chair

    Support Staff:

      • Abigael Abuyuan*
      • Monique Basulto*
      • Janis Cervantes
      • Sheeba Divakar
      • Dina Doss
      • Cesar Ceja Miguel
      • Yovana Ceja Miguel
      • Alejandra Garcia***
      • Cynthia Garcia
      • Jessica Godoy*
      • Elyssa Gutierrez
      • Susan Jacobs First*
      • Mariana Lerma Garcia
      • Lidia Luna*
      • Maria Martinez de la Torre*
      • Karmen Moore*
      • Claudia Ramirez-Parada *
      • Bertha Ramos
      • Tina Reilly Molle*
      • Rebecca Romero
      • Nancy Salinas Vargas*
      • Melba Sierra****
      • Lourdes Tejeda****
      • Mahnaz Termechi*
      • Pilar Wilerson***

    © 2020
    No Eye Contact Productions
© 2019
No Eye Contact Productions
Total Page Visits: 2810 - Today Page Visits: 6